Hoşgeldiniz, +90 212 267 13 98 info@tudoksad.org.tr
7. Uluslararası Döküm Kongresi

7. Uluslararası Döküm Kongresi - Genel Bilgileri

Sponsorlarımız
 • Fetaş Metalurji Gümüş
 • Kumsan Döküm Malzemeleri Gümüş
 • Meta-Mak Gümüş
 • S&B Endüstriyel Mineraller Gümüş
 • Unikon Metalurji Gümüş
 • ASK Chemicals Platin
 • AVEKS Platin
 • Çukurova Kimya Platin
 • EGES Platin
 • EXPERT Platin
 • Vesuvius - Foseco Platin
 • Heraeus Electro-Nite Platin
 • Inductotherm Platin
 • MAGMA Platin
 • Metko HA Platin
 • Siltaş Platin
 • HM Ankiros Platin
Kongre Tarihleri11 - 13 Eylül 2014 Kongre YeriTüyap Fair Convention and Congress Center
7.Uluslararası Ankiros Döküm Kongresi Değerlendirme
 
7. Uluslararası Ankiros Döküm Kongresi 11-13 Eylül 2014 tarihleri arasında İstanbul Beylikdüzü TÜYAP Kongre ve Fuar Merkezi’nde TURKCAST Fuarı 7. Hol’de gerçekleştirildi. 2012 yılında gerçekleştirilen 6. Uluslararası Ankiros Döküm Kongresi’ne benzer olarak fuar alanında ziyaretçilere açık olarak gerçekleştirilen kongrede, oturumlar sırasında alınan istatistiki kayda göre 275 delege kongreye katıldı. Geçmiş kongre bildirilerine kıyasla 48 sözlü bildiri ve 14 poster bildirisi olmak üzere toplamda 62 bildiri ile daha fazla firmanın katıldığı kongrede ana oturum başlıkları sektörün talepleri ve öngörüleri doğrultusunda; Döküm Sektöründe Rekabet Gücü, Döküm Teknolojileri Demir-Çelik, Döküm Teknolojileri Demir Dışı, Kalıp ve Maça Teknolojileri, Proses ve Kontrol, Çevre ve İş Güvenliği olarak gerçekleştirildi. Yabancı katılımcıların da yoğun ilgi gösterdiği kongrede 17 bildirinin 8 farklı ülke temsilcisi firma tarafından sunulmuş olması kongrenin uluslararası kimliğini ve sektörün ortak paydalarını öne çıkardı.
 
Ayrıca sektör için gelişen teknolojilere uyum konusunda verimli bir paylaşım ve analiz noktası haline gelen kongrenin, fuar alanında yer alması fuar katılımcısı firmalar ve fuar ziyaretçileri için de renkli görüntülere sahne oldu.
 
http://akademi.tudoksad.org.tr/UserFiles/Documents/image/DRN_6382(1).jpg
 
Aktif Sunuş ve Poster Alanı
 
2012 yılında gerçekleştirilen 6. Uluslararası Ankiros Döküm Kongresi’ne benzer olarak fuar alanında ziyaretçilere açık olarak gerçekleştirilen kongrede; sektör için gelişen teknolojilere uyum konusunda verimli bir paylaşım ve analiz noktası haline gelen kongre sunumlarının fuar alanında gerçekleştirilmesi katılımcı ilgisini artırmış ve önemli oranda katılımı artırmıştır.
Yine bu formatımızın destekçisi bir diğer çalışmamız, elimize ulaşan tüm bildirilerin değerlendirilerek sözlü oturumların yanı sıra poster oturumu ile katılımcıların ilgisine sunulmasıydı. Bu sayede görsel anlamda da bilgi paylaşımı arttırılmış oldu.
Toplamda 48 sözlü, 14 poster olmak üzere 10 oturumda 62 bildiri sunulmuştur.
 
Uluslararası Etkinlikler
 
7. Uluslararası Ankiros Döküm Kongresi bu yılda da farklı ülkelerden delegasyonlara ev sahipliği yapmıştır. Ülkemizde çeşitli dökümhaneleri ziyaret eden ve kongremize de konuk olan İsveç Dökümcüler Derneği heyeti ile WFO ve Alman Dökümcüler Derneği’nden misafirimiz olan heyetler Türk konukseverliğine yakışır bir şekilde ağırlanmıştır. Ayrıca Çin Dökümcüler Derneği ve Hindistan Agra Demir Dökümcüleri Derneği’nden gelen heyetler de kongremizi ziyaret etmiş ve oldukça memnun kalmıştır.
 
“Döküm ve Sanat” Sergileri
 
7. Ankiros Uluslararası Döküm Kongresi kapsamında Döküm ve Sanat temalı üç sergi planlanmıştır. Birincisi Bihrat Mavitan’ın Döküm Heykel sergisi, ikincisi Zeynep Atik Miniscalco Resim ve Heykel Sergisi, üçüncüsü ise Haluk Perk Müzesi Anadolu İlk Çağ Toplu Buluntusu Koleksiyonu’dur. Fuar süresince sergilerimiz ziyaretçilerimizin akınına uğramıştır. Haluk Perk Müzesi Koleksiyonu bir kitap olarak bastırılarak kongre delegelerine hediye edilmiştir.
 
3.Döküm’ün Fotoğrafları Yarışması ve Sergisi
 
Bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiğimiz Döküm’ün Fotoğrafları Yarışması ilk kez Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu işbirliğinde yapılmıştır. Yarışmaya 119 katılımcı 1074 eserle katılmış ve seçici jüri 80 adet sergilenmek üzere, 1. 2. ve 3. fotoğraflar seçilmiştir. İlk 3 eserin sahiplerine ödülleri kongre açılış töreninde takdim edilmiştir. Belirlenen fotoğraflar ile hazırlanan 3. Döküm’ün Fotoğrafları Sergisi fuar süresince ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi görmüş ve çok beğenilmiştir. Gösterilen yoğun ilgi, bizleri bu etkinliğin 4.sünü yine bu profesyonel formatta gerçekleştirmek ve bu etkinliğin gelenekselleşmesi için çalışmalarımızı artırmak yönünde teşvik etmiştir.
 
Dökümcüler Gecesi
 
Kongrenin ikinci günü teknik oturumlardan sonra Tosçelik Granül A.Ş. sponsorluğunda gerçekleştirilen ve amacı teknik anlamda dökümcülerin paylaşımlarını oldukça yüksek tutan programımızı, sosyal anlamda da desteklemek olan Dökümcüler Gecesi üyelerimizin yoğun katılımıyla renkli ve neşeli anlara sahne olmuş ve bir araya gelen meslektaşlarımız hasret gidermişlerdir.